Strona główna
konsultacje fizjoterapeutyczne
Galeria
Najlepsi terapeuci
Nasi pacjenci
Opis metod fizjoterapeutycznych
Cennik zabiegów
Newsletter
współpraca
kontakt
 

30 maja 2018
 

01.06.2018 Gabinet Reha Plus będzie nieczynny

 

 

 
 
Sekcja pediatrii Sekcja neurologiczna Sekcja ortopedyczna Wkładki ortopedyczne Rehabilitacja uro-ginekologiczna Neurologopeda neuropsycholog Nasi lekarze Konsultacje psychologiczne Terapia lustrzana Sekcja relaxu
 

Rehabilitacja uro-ginekologiczna

 

Prowadzimy rehabilitację uro-ginekologiczną:

 

 • po operacjach ginekologicznych, urologicznych, proktologicznych
 • okołoporodowa i położnicza
 • w nietrzymaniu moczu
 • w zaburzeniach pęcherza moczowego, funkcji jelita grubego, opróżniania pęcherze i jelit
 • w opadaniu narządów położonych w obrębie miednicy

 

Nasi fizjoterapeuci uczestniczą w szkoleniach prowadzonych przez Niemieckie Stowarzyszenie Fizjoteraputów Uroginekologicznych Physio Pelvica.

Współpracujemy z kliniką uro-ginekologiczną Gyneka.

 

 

Gyneka
www.gyneka.pl
 

 


 

 

Z nietrzymaniem moczu można żyć.
Można je też leczyć.

 

Uroginekologia zajmuje się leczeniem wszystkich form nietrzymania moczu, a także obniżenia narządów miednicy mniejszej i związanych z tym dolegliwości. Leczenie odbywa się interdyscyplinarnie ponieważ często są to problemy kompleksowe. Oznacza to, że pacjentkami zajmują się lekarze specjaliści z różnych dziedzin medycyny, którzy mają wspólny cel: ulżyć pacjentce w jej obciążającym i intymnym problemie. W procesie leczenia, w zależności od rodzaju schorzenia może uczestniczyć ginekolog, urolog, chirurg, neurolog, internista i inni specjaliści. Często, kluczową rolę odgrywa także fizjoterapeuta.

O skali problemu świadczy fakt, że rynek pieluch dla dorosłych jest dużo większy od rynku pieluch dla niemowląt, a 40% kobiet i 11% mężczyzn doświadczy w ciągu swojego życia nietrzymania moczu. 30-40% kobiet w wieku 50 do 70 lat cierpi na którąś z form nietrzymania moczu, ale cierpi na nie również 10% kobiet w wieku 30 do 40 lat.

 

Uroginekologia zajmuje się leczeniem następujących jednostek chorobowych:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu to niekontrolowana utrata moczu w czasie kichania, kaszlu lub wysiłku fizycznego związanego z napinaniem mięśni brzucha.
 • Parcia naglące to powtarzające się skurcze pęcherza moczowego, które powodują, że Pacjentki niekiedy nawet kilkakrotnie w ciągu godziny zmuszone są do odwiedzania toalety. Jeżeli droga do toalety okazuje się zbyt długa, wówczas dochodzi do niekontrolowanej utraty moczu.
 • Mieszana forma nietrzymania moczu występuje u Pacjentek, które gubią mocz w czasie kaszlu, kichania lub wysiłku fizycznego, gdy jednocześnie pojawiają się też parcia naglące.
 • Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza. Jeżeli przeszkody anatomiczne, takie jak obniżenie pęcherza moczowego i przedniej ściany pochwy utrudniają prawidłowe oddawanie moczu, to może dochodzić do całkowitego wypełnienia pęcherza moczem, który następnie wypływa przez cewkę, ale nie prawidłowym strumieniem, lecz kroplami i w sposób niekontrolowany. Zaleganie moczu w pęcherzu prowadzi do nawracających infekcji dróg moczowych, konieczności częstego oddawania moczu, a także może być przyczyną parć naglących.
 • Nietrzymanie moczu spowodowane powstaniem połączeń między pęcherzem a pochwą lub macicą, czyli tak zwane przetoki moczowe. Przetoki mogą powstać po porodach, operacjach ginekologicznych lub naświetlaniu i zupełnie uniemożliwiają kontrolę nad oddawaniem moczu. W moczu mogą się okresowo pojawiać domieszki krwi.
 • Nietrzymanie moczu z powodów neurologicznych. Pacjenci cierpiący na schorzenia neurologiczne, autoimmunologiczne i metaboliczne mogą tracić kontrolę nad trzymaniem moczu, gdyż zaburzona jest wymiana sygnałów nerwowych pomiędzy pęcherzem moczowym a ośrodkami kontroli w mózgu. Takie dolegliwości spotyka się u chorych na długoletnią niewyrównaną cukrzycę, stwardnienie rozsiane, uszkodzenia rdzenia kręgowego, a także u osób cierpiących na depresję.
 • Obniżeniu narządów miednicy mniejszej może, lecz nie musi, towarzyszyć gubienie moczu. Zdarza się, że dochodzi do obniżenia tylko pęcherza moczowego i przedniej ściany pochwy, tylko tylnej ściany pochwy i odbytnicy lub tylko obniżenia macicy, która może wysuwać się z przedsionka pochwy, ale często powstają defekty mieszane. W zaawansowanych przypadkach może dochodzić do całkowitego wypadania macicy. Często towarzyszą temu problemy we sferze seksualnej, bóle w podbrzuszu, zaparcia, dolegliwości podczas oddawania moczu i stolca oraz stany zapalne. Do obniżenia narządów miednicy mniejszej dochodzi najczęściej u osób, które rodziły duże dzieci lub rodziły wielokrotnie drogami natury, które pracują ciężko fizycznie lub wyczynowo trenują sport oraz u cierpiących z powodu nadwagi. Takie dolegliwości mogą także wystąpić lub nasilić się u pacjentek po ustaniu miesiączkowania – w okresie pomenopauzalnym. Choroba ma najczęściej charakter postępujący i bez leczenia stopniowo nasila się. Im wcześniej pacjentka podejmie terapię, tym większa jest szansa całkowitego wyleczenia.

 

Diagnostyka chorób związanych z obniżeniem narządów rodnych, a także dysfunkcją pęcherza powinna być wykonana przez doświadczonego lekarza uroginekologa, gdyż tylko ona pozwala na zaplanowanie indywidualnej, a tym samym skutecznej terapii. W celach diagnostycznych wykonuje się:

 • wnikliwy wywiad dotyczący dolegliwości,
 • protokół mikcyjny,
 • badanie ginekologiczne, łącznie z USG przezpochwowym,
 • ocenę stanu krocza, w tym uszkodzeń okołoporodowych,
 • USG krocza,
 • badanie urodynamiczne: cystotonometrię i profil ciśnienia w cewce moczowej,
 • cystoskopię,
 • uretroskopię,
 • endosonografię przezodbytniczą.

 

Głównym założeniem leczenia (jeżeli jest to jeszcze możliwe) jest podjęcie próby leczenia bezoperacyjnego. W przypadku nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej istnieje szereg zachowawczych metod leczenia, takich jak terapia farmakologiczna, fizjoterapia i gimnastyka oraz elektrostymulacja mięśni krocza. Często przynoszą one poprawę. Możliwe jest też zastosowanie specjalnych wkładek dopochwowych (krążki i kostki - tak zwane Pessary). Niekiedy wskazana jest modyfikacja stylu życia lub odżywiania.

Jeżeli terapia zachowawcza nie zapewnia oczekiwanych rezultatów konieczna jest terapia operacyjna:

 • nowoczesne, przezpochwowe metody operacji obniżenia narządów miednicy mniejszej z wykorzystaniem implantatów polipropylenowych, siatek, w terminologii anglojęzycznej nazywanych "mesh",
 • laparoskopowe operacje naprawcze wykonywane od strony jamy brzusznej, takie jak podwieszenie pochwy lub szyjki macicy do elementów kostnych miednicy na taśmie polipropylenowej, czyli laparoskopowa sakrokolpopeksja i sakrocerwikopeksja, oraz wykonywana laparoskopowo operacja sposobem Burcha,
 • taśmy beznapięciowe TVT lub TOT z polipropylenu zakładane pod cewkę moczową przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu,
 • konwencjonalne przezpochwowe operacje naprawcze stosowane przy obniżeniu macicy, pęcherza moczowego i odbytnicy bez użycia implantatów (plastyki pochwy) z zachowaniem macicy lub w razie potrzeby połączone z usunięciem macicy (hysterektomią),
 • ostrzyknięcia pęcherza moczowego przy parciach naglących (Botox),
 • ostrzyknięcia cewki moczowej hydrożelem (Bulkamid),

 

Jednak również po udanej operacji dla zachowania jej wyników konieczna jest dalsza terapia konserwatywna, a w szczególności fizjoterapia. Kilka tygodni po operacji należy rozpocząć fizjoterapię, czyli gimnastykę mięśni dna miednicy, także z użyciem nowoczesnego sprzętu biofeedback. Celem fizjoterapii jest nauczenie pacjentki odpowiednich ćwiczeń, które potem powinna wykonywać codziennie, aby zapobiec wznowie choroby. Często dla utrwalenia efektu operacyjnego stosuje się także leczenie farmakologiczne. U kobiet po okresie menopauzy stosuje się lokalną terapię hormonalną, czasami uzupełnioną o leki rozkurczające pęcherz moczowy.

Tylko całościowe podejście do pacjentki oraz współpraca lekarzy i fizjoterapeutów może zagwarantować długotrwały efekt i skuteczność leczenia.

 

 

dr n. med. Paweł Szymanowski

specjalista ginekolog-położnik

Centrum Zdrowia Kobiety Gyneka w Krakowie

www.gyneka.pl

 
 
 
 

Nasi partnerzy :

   

Lili i Plaf    Galeria Uśmiechu


  Allianz   Gnek

 
Gabitet Rehabilitacyjny Reha Plus , 30-658 Kraków , ul.Łużycka 19 , tel.(12) 65 55 909 , gabinet@fizjoterapia.pl