Nie wiesz jak przygotować się do rehabilitacji?

 

Jak przygotować się do wizyty w gabinecie rehabilitacji?
Wybierasz się na swoją pierwszą wizytę do gabinetu rehabilitacji i nie wiesz co powinieneś ze sobą zabrać? Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci się przygotować i czuć komfortowo. 
  • Zabierz ze sobą wygodny strój. Podczas fizjoterapii ważne jest swobodne wykonywanie ruchów w pełnym możliwym dla Ciebie zakresie. Umożliwi to fizjoterapeucie prawidłową ocenę Twoich możliwości i dysfunkcji. Warto pomyśleć o stroju sportowym również w sytuacji, gdy po wizycie wybierasz się jeszcze do pracy czy na spotkanie, ponieważ możesz zostać poproszony o wykonywanie ćwiczeń.
  • Ubierz bieliznę, w której czujesz się komfortowo. W niektórych przypadkach fizjoterapeuta może chcieć zbadać całą Twoją postawę i ocenić symetrię ciała. Takie badanie powinno odbywać się w bieliźnie, ponieważ ubranie (zwłaszcza nieprzylegające do ciała) może zaburzyć faktyczny obraz Twojego ciała. Pamiętaj też, że miejsce urazu lub bólu powinno być odsłonięte, więc stanik sportowy nie zawsze okaże się dobrym wyjściem.
  • Jeżeli miałeś w ostatnim czasie wykonywane badania obrazowe (np. RTG, MRI) lub posiadasz inną dokumentację medyczną, warto zabrać ją ze sobą na wizytę. Może okazać się pomocna w diagnostyce i planowaniu terapii. Jeżeli jednak nie posiadasz takich dokumentów, nie wykonuj ich bez takiego zalecenia specjalisty.
  • Nie stresuj się! Fizjoterapeuta to osoba, która chce Ci pomóc. W pierwszej kolejności przeprowadzi z Tobą wywiad, w którym dokładnie spyta o Twoje dolegliwości, a także o Twoją aktywność fizyczną, charakter wykonywanej pracy czy hobby. Są to pytania, które pomogą ustalić przyczynę problemu i być może wyeliminować je w przyszłości, a także dostosować terapię i zalecenia domowe do Twoich zainteresowań i możliwości.
  • Jeśli wybierasz się na wizytę uroginekologiczną pamiętaj, że w celu oceny stanu funkcjonalnego mięśni dna miednicy może być konieczne wykonanie badania per vaginam.

Jak przygotować się do masażu?
Masaż to jedna z form zabiegów wykonywanych w gabinecie fizjoterapeutycznym. W zależności od tego, jaka część ciała ma być poddana zabiegowi, należy odpowiednio dostosować swój strój. Ta część będzie podczas masażu odsłonięta. Jeżeli chcesz umówić się na masaż całościowy, ubierz bieliznę, w której będziesz czuć się komfortowo. Jest to zabieg, podczas którego szczególnie ważne jest rozluźnienie, a więc nie możesz czuć się skrępowany. Nie zaleca się również zakładania bardzo obcisłych spodni, nawet jeśli wykonywany ma być masaż pleców.

Jak przygotować się do wykonania wkładek ortopedycznych?
Przed przystąpieniem do procesu formowania wkładek niezwykle ważna jest diagnostyka i badanie. Fizjoterapeuta poprosi Cię o wykonanie różnych aktywności (np. chodu czy przysiadu). W tym czasie będzie obserwować ruchy zachodzące w stopach i całym ciele. Zaleca się, aby pacjent miał podczas badania założone krótkie spodenki sportowe, dzięki czemu łatwiej ocenić liniowość stawów, a także problem, z którym się zmaga. W skład diagnostyki wchodzi również badanie na podoskopie, które odbywa się boso i ma na celu ocenę kształtu stóp oraz występowania ewentualnych modzeli, odcisków czy innych defektów. 
Weź ze sobą buty, do których mają być przeznaczone wkładki. Jeżeli w najbliższym czasie planujesz zmianę obuwia, wstrzymaj się z wkładkami do czasu zakupu. Wkładki powinny być dopasowane zarówno do stopy, jak i kształtu buta.
 

 
Masz pytania lub wątpliwości?
Zadzwoń lub napisz do nas! 
Tel.: 663 799 701
 
Aby dodać komentarz do n