Masaż
 

Masaż to jedna z najstarszych form leczenia bólu i oddziaływania leczniczego na organizm ludzki. Jego początki sięgają czasów starożytnych, gdzie był elementem rytuałów religijnych, ale również przygotowania sportowców do Igrzysk Olimpijskich.

 

Obecnie masaż stosowany jest między innymi jako jedna z form leczenia w przypadku urazów (po skręceniach, złamaniach), stanów przeciążeniowych, zaników mięśni, bólu kręgosłupa, porażenia mięśni czy nadmiernego napięcia mięśniowego. 

 

W zależności od dolegliwości i potrzeb pacjenta, masaż może obejmować tylko jedną część ciała (np. tylko rękę, tylko kręgosłup, tylko twarz) lub całe ciało. Siła, z jaką wykonywany jest masaż, dostosowywana jest do indywidualnych preferencji i odczuć pacjenta. Masaż może mieć działanie zarówno pobudzające (np. w przypadku zaniku mięśni), jak i rozluźniające (w przypadku nadmiernego napięcia mięśniowego). 

 

Terapeuta podczas zabiegu wykonuje między innymi ruchy głaskania, rozcierania, ugniatania, wibracji i oklepywania, dzięki którym wywołuje określone reakcje tkanek i całego organizmu. Dzięki zwiększeniu przepływu krwi, następuje sprawniejsze odprowadzanie produktów przemiany materii oraz lepsze odżywienie tkanek, co przekłada się również na zmniejszenie dolegliwości bólowych. Dodatkowo podczas masażu następuje również stymulacja produkcji endorfin, które poprawiają ogólne samopoczucie pacjenta.

 

Nie wiesz jak przygotować się do masażu? Kliknij tutaj.

 

Aby dodać komentarz do n